Transcend TS128GSSD18S-M Datasheet
Browse online or download Datasheet for Solid state drives Transcend TS128GSSD18S-M. Transcend 16GB 1.8" SATA User Manual
  • Download
  • Add to my manuals
  • Print
  • Page
    / 1
  • Table of contents
  • BOOKMARKS
  • Rated. / 5. Based on customer reviews
Page view 0
Solid State Drives I 1.8” SATA
Transcend’s 1.8” SATA SSD is equipped with a SATA-II 3.0Gb/s interface and is
designed to replace conventional 1.8” Micro-SATA Hard Disk Drives. Although smaller
in size, the 1.8” SATA SSD featues high-speed performance, low power consumption
and shock resistance similar to larger 2.5” models, making it a perfect for thin-and-
light laptops, netbooks or embedded products.
www.transcend-info.com
- Non-volatile Flash Memory for outstanding data retention
- Built-in ECC (Error Correction Code) and wear-leveling
- Supports TRIM command
- Easy to install in PCs and notebooks
- Three-year limited warranty
Tiny 1.8” form-factor suits
portable devices
Significantly reduces
power consumption
78.5 ×54 ×5mm
35g
Read: 230MB/s, Write: 180MB/s
MLC
Operating: 0°C (32°F) to 70°C (158°F)**